Řízení o pozůstalosti

Jako soudní komisař jsem pověřován k projednání řízení o pozůstalostech po:

  • zůstavitelích, kteří měli v okamžiku úmrtí trvalý pobyt v obcích Studénka včetně Butovic, Pustějov, Jistebník, Fulnek, Jerlochovice, Dolejší Kunčice, Vlkovice, Vrchy, Děrné, Lukavec, Jílovec, Pohořílky, Kujavy, Hladké Životice, Stachovice, Jestřábí, Nová Horka nebo Albrechtičky,
  • zůstavitelích, kteří zemřeli ve dnech od 11. do 20. dne v měsíci a v okamžiku úmrtí měli trvalý pobyt v obcích Nový Jičín, Nový Jičín – Loučka, Libhošť, Kojetín, Šenov u Nového Jičína nebo Kunín.

Informace o řízení o pozůstalosti

Úkony soudu prvního stupně v řízení o pozůstalosti provádí na základě pověření soudu notář jako soudní komisař. V rámci řízení o pozůstalosti tedy notář vystupuje jako soudní komisař.

Řízení o pozůstalosti zahajuje příslušný okresní soud (Okresní soud v Novém Jičíně) na základě úmrtního listu vystaveného příslušnou matrikou či na základě rozhodnutí soudu o určení data úmrtí.

Předběžné šetření

Po provedení prvotních úkonů a lustrací soudní komisař nařizuje tzv. předběžné šetření, ke kterému je nejčastěji předvolána osoba, která je jako vypravitel pohřbu uvedena v úmrtním listu zůstavitele.

Účelem předběžného šetření je zjištění stavu zůstavitelova jmění a zjištění okruhu dědiců zůstavitele, odkazovníků, vykonavatele závěti, správce pozůstalosti a dalších osob, o jejichž práva a povinnosti v řízení jde.

Zastavení řízení o pozůstalosti

Pokud soudní komisař zjistí, že zůstavitel nezanechal žádný majetek, že zanechal majetek bez hodnoty nebo jen majetek nepatrné hodnoty, řízení o pozůstalosti zastaví. V případě, že zůstavitel zanechal majetek nepatrné hodnoty nebo majetek bez hodnoty, soudní komisař rozhodne dále o tom, že tento majetek se vydává tomu, kdo se postaral o pohřeb zůstavitele, pokud s tímto postupem vypravitel pohřbu vysloví souhlas. Pokud dojde k zastavení řízení o pozůstalosti hradí veškeré náklady tohoto řízení soudnímu komisaři stát. Vypravitel pohřbu, který převezme majetek nepatrné hodnoty či majetek bez hodnoty zanechaný zůstavitelem, neodpovídá za dluhy zůstavitele, neboť není dědicem zůstavitele.

Projednání pozůstalosti

Nedojde-li k zastavení řízení, soudní komisař po zjištění potřebných informací, tedy zejména po zjištění okruhu v úvahu připadajících dědiců a po zjištění majetku a dluhů zůstavitele, nařídí jednání, ke kterému jsou předvoláni všichni v úvahu přicházející dědicové.

Každý v úvahu přicházející dědic je v řízení vyrozuměn o svém dědickém právu a je oprávněn dědictví odmítnout. Na dědice přechází nejen majetek, ale i dluhy zůstavitele. Každý dědic má právo uplatnit v průběhu řízení o pozůstalosti tzv. výhradu soupisu. Účinkem výhrady je snížení odpovědnosti dědice za případné dluhy zůstavitele, a to jen do výše nabytého dědictví. Pokud dědic výhradu soupisu neuplatní, odpovídá za veškeré dluhy zůstavitele neomezeně, v plné výši, a to bez ohledu na to, jakou hodnotu mělo dědictví, které po zůstaviteli zdědil.

Při jednání dále dochází k vypořádání společného jmění zůstavitele a pozůstalého manžela, pokud zůstavitel zemřel jako ženatý (či zůstavitelka jako vdaná), a dále dochází k rozdělení pozůstalosti mezi dědice. Pozůstalost je mezi dědice nejčastěji rozdělována na základě dohody dědiců o rozdělení pozůstalosti. Proto je vhodné s ostatními dědici již před jednáním v řízení o pozůstalosti projednat možnost uzavření dohody o rozdělení pozůstalosti a případně i její obsah. Pozůstalost je dále možno rozdělit mezi dědice dle závěti zanechané zůstavitelem nebo dle zákona, a to v případě, že zůstavitel nezanechá závěť a dědicům se nepovede uzavřít dohodu o rozdělení pozůstalosti.

Dědické tituly

Dědí se na základě dědické smlouvy, závěti nebo ze zákona, přičemž tyto dědické tituly mohou působit i vedle sebe. Dědic ustanovený (pravou a platnou) dědickou smlouvou má nejsilnější postavení. Druhým nejsilnějším dědickým titulem je závěť. Závětní dědic, který dědí na základě pravé a platné závěti, má přednost před zákonným dědicem. Nezanechá-li zůstavitel dědickou smlouvu ani závěť dědí se dle zákonné dědické posloupnosti, tedy dle zákonných dědických tříd.

Mgr. Tomáš Malota, notář v Novém Jičíně

Navštivte nás

5. května 720/20, 741 01 Nový Jičín

Zavolejte nám                                  Úřední hodiny
+ 420 593 033 351                          8:00 - 11:00   11:30 - 16:00
+ 420 799 022 800                        8:00 - 11:00   11:30 - 16:00
+ 420 799 022 801                          8:00 - 11:00   11:30 - 16:00
+ 420 799 022 799                         8:00 - 11:00   11:30 - 16:00
                                                           8:00 - 14:00 

Napište nám
kancelar@notarmalota.cz 

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!